محفل زندگی این سایت در زمینه محفل زندگی ، سبک زندگی ، زندگی در ایران فعالیت دارد. آدرس اصلی سایت : mahfel-zn.ir tag:http://mahfel-zn.ir 2019-06-19T05:15:36+01:00 mihanblog.com اشتباهات رایج و روزمره زندگی 2019-05-30T09:25:48+01:00 2019-05-30T09:25:48+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/12 سجاد کیانی اشتباهاتی که در طول روز زیاد استفاده می کنیم.بعضی از کارهای روزمره را ما به اشتباه انجام می دهیم و زندگی را برای ما دشوار می کند. ما در این مقاله شما را با بعضی از این کارهای اشتباه روزمره آشنا می کنیم و روش درست استفاده کردن از آن را توضیح می دهیم. • استفاده از مترهای نواریبرای اینکه بتوانید با متر نواری خیلی دقیق اندازه بگیرید مانند شکل آن را با پیچ نگه دارید تا اندازه دقیق به شما بدهد. زیرا قلاب متر نواری با لبه ی متر خیلی کم فاصله دارد. این روش برای کسی است به اندازه های خیلی دقیق اشتباهاتی که در طول روز زیاد استفاده می کنیم.

بعضی از کارهای روزمره را ما به اشتباه انجام می دهیم و زندگی را برای ما دشوار می کند. ما در این مقاله شما را با بعضی از این کارهای اشتباه روزمره آشنا می کنیم و روش درست استفاده کردن از آن را توضیح می دهیم.

 

 استفاده از مترهای نواری

برای اینکه بتوانید با متر نواری خیلی دقیق اندازه بگیرید مانند شکل آن را با پیچ نگه دارید تا اندازه دقیق به شما بدهد. زیرا قلاب متر نواری با لبه ی متر خیلی کم فاصله دارد. این روش برای کسی است به اندازه های خیلی دقیق احتیاج دارد.

 

مهارت های جالب زندگی, اشتباهات روزمره

برای اندازه گیری دقیق با متر نواری از پیچ استفاده کنید

 

 کاربرد سوراخ روی دسته تابه

روی دسته بعضی از تابه ها سوراخی وجود دارد شما می توانید از آن ها برای نگهداری از قاشق و کفگیر و ... در هنگام آشپزی استفاده کنید، این دسته ها برای آویزان کردن تابه در آشپزخانه هم کاربرد دارند.

 

مهارت های جالب زندگی,اشتباهات روزمره

از سوراخ دسته تابه برای نگهداری کفگیر استفاده کنید

 

 استفاده راحت از نخ دندان 

به جای اینکه نخ دندان را اطراف انگشتانمان بپیچیم و به سختی با آن کار کنیم، دو سر نخ دندان را گره بزنید و راحت بین دندان هایتان را تمیز کنید.

 

جداکردن شکلات از داخل جعبه ها, راهنمای استفاده راحت از وسایل

دو سر نخ دندان را به هم گره بزنید و خیلی راحت از آن استفاده کنید

 

 راحت مصرف کردن آبمیوه و نوشیدنی های بطری فلزی

با باز کردن درب آبمیوه حلقه آن را برگردانید ولی آن را جدا نکنید و یک نی از داخل حلقه عبور بدهید و آبمیوه و نوشیدنی تان را خیلی راحت میل کنید.

 

کارهای اشتباه در زندگی,تکنیک های جالب زندگی

با این ترفند نی را در بطری های فلزی ثابت نگه دارید

 

 استفاده از سیم سیارهای تکی

وقتی وسیله برقی تان را به سیم سیارهای تکی وصل می کنید خیلی راحت از آن بیرون می آید و باعث قطع شدن وسیله تان می شود. پس می توانید مانند تصویر آن ها را به هم گره بزنید تا با کوچکترین حرکت از هم جدا نشوند. بلکه با کشیده شدن گره تنگ تر می شود.

 

اشتباهات روزمره, راهکارهای جالب زندگی

با گره دادن سیم ها به هم از جدا شدن آن ها جلوگیری می کنید

 

 مصرف نوشیدنی ها در لیوان های درب دار

در صورتی که نمی خواهید از سوراخ کوچک درب های لیوان های یکبار مصرف برای نوشیدن قهوه یا نوشیدنی سرد خود استفاده کنید می توانید درب آن را زیر آن قرار دهید.

 

مهارت های زندگی,مهارت های جالب زندگی

می توانید درب لیوان ها را برای زیر لیوان هم استفاده کنید

 

 برای جدا کردن راحت برگه های چسب دار

برای اینکه برگه های چسب دارتان را راحت تر و بدون آسیب از هم جدا کنید آن را به صورت مورب بکشید.

 

نحوه استفاده از نخ دندان,جداکردن شکلات از داخل جعبه ها

برای جداکردن برگه های چسب دار آن ها را به صورت مورب جدا کنید

 

 جدا کردن راحت شکلات ها از داخل جعبه آن ها

برای اینکه شکلات ها را راحت از داخل جعبه شان بیرون بیاورید بهتر است جعبه اطراف شکلات را کمی فشار بدهید تا شکلات بالا بیاید و از جعبه جدا شود و شما آن را به راحتی بردارید.

 

راهنمای استفاده راحت از وسایل,کارهای اشتباه در زندگی

با فشار دادن جعبه شکلات، شکلات ها را راحت داخل جعبه بیرون بیاورید

 

 برای تنظیم کردن موقت اسناد

برای اینکه اسناد و برگه های مهم را به صورت موقت با منگنه به هم بچسبانید می توانید قطعه فلزی ماشین منگنه تان را برعکس بچسبانید تا به جای اینکه بعد از زدن منگنه لبه های منگنه ها به داخل خم شوند و محکم شوند به سمت بیرون برگردند و خیلی راحت می توانید منگنه را باز کنید.

 

کارهای اشتباه در زندگی,مهارت های زندگی

با جابه جا کردن قطعه فلزی منگنه زن، منگنه ها را برعکس بزنید

]]>
آداب خاص هدیه دادن مردم در کشورهای مختلف 2018-12-05T20:17:31+01:00 2018-12-05T20:17:31+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/11 سجاد کیانی در کشور فرانسه هدایا معمولا بعد از تحویل در حضور شخص باز می‌شوند همه از هدیه گرفتن خوشحال می‌شوند! در فرهنگ‌های مختلف هدیه دادن نشانه محبت و احترام به شخص مقابل است. در فرهنگ ایرانی نیز افرادی که برای هم احترام قائل‌اند و بهم علاقمند هستند به یکدیگر هدیه می‌دهند. در کشورهای مختلف هدیه دادن آداب خاص خود را دارد. در زیر به برخی از نکات فرهنگی هنگام هدیه دادن و هد یه گرفتن اشاره شده است.هدیه به سبک چینی!در کشور چین رسم بر این است که افراد هنگام کادو گرفتن، سه بار از گرفتن کادو امتناع می‌کنند، در کشور فرانسه هدایا معمولا بعد از تحویل در حضور شخص باز می‌شوند

 

همه از هدیه گرفتن خوشحال می‌شوند! در فرهنگ‌های مختلف هدیه دادن نشانه محبت و احترام به شخص مقابل است. در فرهنگ ایرانی نیز افرادی که برای هم احترام قائل‌اند و بهم علاقمند هستند به یکدیگر هدیه می‌دهند. در کشورهای مختلف هدیه دادن آداب خاص خود را دارد. در زیر به برخی از نکات فرهنگی هنگام هدیه دادن و هد یه گرفتن اشاره شده است.


آداب خاص هدیه دادن, هدیه دادنهدیه به سبک چینی!

در کشور چین رسم بر این است که افراد هنگام کادو گرفتن، سه بار از گرفتن کادو امتناع می‌کنند، و سپس کادوی خود را تحویل می‌گیرند و همچنین فردی که کادو می‌دهد نیز باید کادو را با دو دست تقدیم کند و سه بار بر تحویل کادو اصرار کند. معمولا کادوها در مقابل کسی که کادو را تحویل داده باز نمی‌شود.

 

هدیه به سبک مصری!

مناسب‌ترین هدیه برای اولین دیدار در منزل میزبان در مصر، میوه و شیرینی است. ولی هدیه به هرمناسبتی باید با دست راست تقدیم شود. هدیه‌ها را با کاغذ زیبا و رنگی بسته‌بندی می‌کنند و با احترام تقدیم می‌کنند. معمولا هدیه را در مقابل شخصی که هدیه را تقدیم کرده باز نمی‌شود. مگر اینکه هدیه، دسر، شیرینی یا میوه باشد که معمولاً بعد از صرف شام برای همه میهمانان سرو می‌شود.

 

هدیه به سبک هندی!

در هند در مناسبت‌های مختلف به یکدیگر کادو می‌دهند. در اواخر شهریور طی یک مراسم به نام “Rakhi” معمولاً برادرها به خواهران خود هدیه می‌دهند. در آبان ماه هم مراسم دیگری به نام “Diwali” برپا می‌شود که به جشن نور و چراغ معروف است و افراد با نسبت‌های مختلف به یکدیگر هدیه می‌دهند. معمولاً افراد از اینکه هدیه‌ای که بخشیده‌اند را جلوی خودشان باز کنند خوشحال می‌شوند.

 

هدیه به سبک ژاپنی!

در کشور ژاپن شیوه تقدیم کردن هدیه از خود هدیه مهمتر است. افراد در مناسبت‌های مختلف مثل مراسم عروسی، تولد، جشن فارغ‌التحصیلی یا هدیه اولین مهمانی، به یکدیگر هدیه می‌دهند. بعد از گرفتن کادو، ژاپنی‌ها معمولا یک هدیه برای تشکر ارسال می‌کنند که در فرهنگ ژاپن “O-kaeshi” نام دارد. ارزش این هدیه معمولاً کمتر از هدیه قبلی است.

 


در هند در مناسبت‌های مختلف به یکدیگر کادو می‌دهند

 

هدیه به سبک ترکیه

در ترکیه هدیه مرسوم هنگام رفتن به مهمانی، انواع شیرینی به ویژه باقلواست. در مراسم عروسی افراد فامیل به عروس و داماد طلا هدیه می‎دهند. هدیه را معمولا در اولین لحظه دیدار به یکدیگر تقدیم می‌کنند و همان لحظه نیز آنرا باز می‌کنند.

 

هدیه به سبک فرانسه

در کشور فرانسه هدایا معمولا بعد از تحویل در حضور شخص باز می‌شوند. ارزش مادی هدایا در فرانسه اهمیتی ندارد و معمولا هدایایی انتخاب می‌شوند که مناسب سلیقه شخص باشد. ولی هدیه دادن گل بسیار مرسوم است. فقط تعداد شاخه‌های گل باید فرد باشد مثلاً یک، سه،… ولی در فرهنگ فرانسوی هدیه دادن دسته گلی با ۱۳ شاخه چندان خوش یمن نیست.

 

هدیه به سبک یونان

در فرهنگ یونانی هدیه نباید خیلی گران‌قیمت باشد. چون شخصی که هدیه گرفته باید هدیه‌ای با ارزش مادی یکسان را بازگرداند. ولی بسته‌بندی و شیوه تقدیم کردن هدیه برای مردم یونان مهم است.

 

هدیه به سبک سنگاپور

در سنگاپور هدایا باید با کاغذ کادو بسته بندی شوند و با دو دست تقدیم شوند ولی در این کشور بازکردن هدیه مقابل شخصی که هدیه داده چندان مرسوم نیست. معمولا افراد در سنگاپور به رسم تعارف و احترام از دریافت هدیه امتناع می‌کنند و سپس شخصی که هدیه را آورده اصرار می‌کند تا طرف مقابل هدیه را بپذیرد.

 

هدیه به سبک آرژانتین

در فرهنگ آرژانتین هدیه مرسوم هنگام دعوت شدن به منزل کسی گل، شکلات، شیرینی و … است. ولی مردم معمولاً از دادن هدیه‌هایی که تیز و فلزی هستند مثل قیچی یا چاقو خودداری می‌کنند چراکه معتقدند که این هدایا بر روابط صمیمانه افراد تاثیر منفی می‌گذارد.

]]>
مراسم سنتی «مشق شمشیر» در قم 2018-12-05T20:14:01+01:00 2018-12-05T20:14:01+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/10 سجاد کیانی همزمان با دهه اول ماه محرم در شب ششم این ماه به مدت سه شب تا عاشورای حسینی، مراسم سنتی «مشق شمشیر» توسط نجفی‌های مقیم قم از حسینیه تا حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار می شود.«مشق شمشیر» آیین سنتی عزاداری اهالی نجف اشرف است که بنا به تاریخ در شب عاشورای حسینی، حبیب ابن مظاهر اسدی، برای آرام کردن حضرت زینب کبری(س) به همراه حضرت اباالفضل عباس(ع) و یارانی که برای دفاع از دین و امامشان مانده بودند، به سمت خیمه گاه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رفتند. حبیب ابن مظاهر فریاد زد: «ای گروه بانوان و حر همزمان با دهه اول ماه محرم در شب ششم این ماه به مدت سه شب تا عاشورای حسینی،

 مراسم سنتی «مشق شمشیر» توسط نجفی‌های مقیم قم از حسینیه تا حرم حضرت فاطمه معصومه(س) برگزار می شود.

 مراسم سنتی مشق شمشیر, آداب و رسوم مردم قم در محرم«مشق شمشیر» آیین سنتی عزاداری اهالی نجف اشرف است که بنا به تاریخ در شب عاشورای حسینی، حبیب ابن مظاهر اسدی، برای آرام کردن حضرت زینب کبری(س) به همراه حضرت اباالفضل عباس(ع) و یارانی که برای دفاع از دین و امامشان مانده بودند، به سمت خیمه گاه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) رفتند.

 

حبیب ابن مظاهر فریاد زد: «ای گروه بانوان و حرم های رسول خدا(ص) این شمشیرهای جوانمردان شماست که سوگند یاد کرده‌اند در غلاف نکنند مگر اینکه گردن دشمنان را بزنند و این نیزه‌های جوانان شماست که قسم خورده‌اند به زمین نیفکنند مگر اینکه به سینه‌های دشمن فرو کنند».

]]>
غذای خوشمزه ای که دیگر در دنیا طرفداری ندارد 2017-05-30T07:06:47+01:00 2017-05-30T07:06:47+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/9 مدیر سایت پاستا یکی از غذاهای خوشمزه و مطبوع است که اولین بار توسط ایتالیایی‌ها ساخته شده است.این غذا شامل رشته‌های گندم به همراه انواع افزودنی‌ها است که به اشکال مختلف در خوراک‌های مختلف استفاده می‌شود.با وجود خوشمزه بودن پاستا به دلیل بالا بودن میزان کربوهیدرات موجود در این ماده غذایی فروش آن درسطح جهانی با کاهش مواجه شده و حتی ایتالیایی‌ها نیز دو درصد کمتر از سالهای پیش پاستا تهیه می‌کنند.به تازگی در جهان رژیم غذایی مصرف محدود کربوهیدرات و درعوض مصرف پروتئین در حجم بالا رواج پیدا کرده است.براسا
این غذا شامل رشته‌های گندم به همراه انواع افزودنی‌ها است که به اشکال مختلف در خوراک‌های مختلف استفاده می‌شود.

با وجود خوشمزه بودن پاستا به دلیل بالا بودن میزان کربوهیدرات موجود در این ماده غذایی فروش آن درسطح جهانی با کاهش مواجه شده و حتی ایتالیایی‌ها نیز دو درصد کمتر از سالهای پیش پاستا تهیه می‌کنند.

این غذای خوشمزه دیگر در دنیا طرفداری ندارد+ تصاویر

به تازگی در جهان رژیم غذایی مصرف محدود کربوهیدرات و درعوض مصرف پروتئین در حجم بالا رواج پیدا کرده است.

براساس تحقیقات از هر ۴ ایتالیایی یک نفر میزان مصرف ماکارونی و پاستا در خوراک خود را کاهش داده، زیرا از عواقب سلامتی ناشی از مصرف بیش از حد ماکارونی و چاقی نگرانی است.

علاوه بر ماکارونی در برخی کشورهای توسعه یافته خوراکی هایی چون نان، سیب زمینی و برنج نیز این روز‌ها کمتر مصرف می‌شود.

این غذای خوشمزه دیگر در دنیا طرفداری ندارد+ تصاویر

به جز ماکارونی سایر مشتقات این ماده خوراکی از جمله تالیاتلی، لینگوئینی، راویولی و تورتلینی هم کم طرفدار شده و مردم از آن‌ها در رژیم غذایی هفتگی خود استفاده نمی‌کنند.

این غذای خوشمزه دیگر در دنیا طرفداری ندارد+ تصاویر

کارشناسان اعتقاد دارند پس از سال ۲۰۰۸ میلادی که رکورد فروش ماکارونی در کشور ایتالیا به یک میلیون تن رسید، به یکباره فروش این محصول با کاهش مواجه شده و تخمین زده می‌شود که این افت فروش در سالهای آینده روند مستمری پیدا کند.

افزایش محبوبیت پروتئین در رژیم‌های غذایی جهانی و کاهش مصرف کربوهیدارت به گفته کارشناسان به یک چالش اساسی برای صنعت ماکارونی در دنیا تبدیل شده است و امکان دارد بسیاری از شرکت‌های بزرگ سازنده این محصول در سالهای نه چندان دور با مشکل ورشکستگی مواجه شوند.

این غذای خوشمزه دیگر در دنیا طرفداری ندارد+ تصاویر

گفتنی است، تمایل مردم کشورهای مختلف جهان به آزمایش خوراکی‌های جدید، حساسیت غذایی عده زیادی از افراد به گلوتن، پروتئین موجود درگندم و تمایل برای خوردن مواد غذایی فاقد گلوتن از جمله دیگر دلایل کاهش استقبال و علاقه مردم به مصرف ماکارونی است.

منبع:Dailymail

]]>
کودکان این سرزمین در چهارراه‌ها چه می‌کنند؟ 2015-10-14T12:41:44+01:00 2015-10-14T12:41:44+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/8 مدیر سایت ما هرروز بر سر هر چهارراهی که می‌رسیم کودکان بسیاری را می‌بینیم که در حال فروش گل و دود کردن اسپند هستند اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌ایم که این کودکان در ساعاتی که باید در مدرسه و مشغول تحصیل باشند بر سر چهارراه‌ها چه می‌کنند؟این کودکان و خانواده‌هایشان چگونه امرار معاش می‌کنند و چرا دوران حساس کودکی آن‌ها بر چهارراه‌ها می‌گذرد؟*نان‌آوران کوچککودکانی که از سن 5سالگی باید برای تأمین مخارج خانه به کار اجباری مشغول شوند کم نیستند اما برخی از آن‌ها اصلاً خانواده‌ای ندارند و برای
ما هرروز بر سر هر چهارراهی که می‌رسیم کودکان بسیاری را می‌بینیم که در حال فروش گل و دود کردن اسپند هستند اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌ایم که این کودکان در ساعاتی که باید در مدرسه و مشغول تحصیل باشند بر سر چهارراه‌ها چه می‌کنند؟

این کودکان و خانواده‌هایشان چگونه امرار معاش می‌کنند و چرا دوران حساس کودکی آن‌ها بر چهارراه‌ها می‌گذرد؟

*نان‌آوران کوچک

کودکانی که از سن 5سالگی باید برای تأمین مخارج خانه به کار اجباری مشغول شوند کم نیستند اما برخی از آن‌ها اصلاً خانواده‌ای ندارند و برای گروه های خاصی کار می‌کنند که مخارج خود را از بیگاری کشیدن از این کودکان تأمین می‌کنند.

اما به راستی چه کسی مسئول رسیدگی به این کودکان است؟

کودکانی که در حال حاضر نه‌تنها تعدادشان بسیار زیاد بوده بلکه روز به‌روز در حال افزایش است.

 فاطمه قاسم‌زاده استاد دانشگاه در خصوص مسئولیت ارگان‌ها در قبال این کودکان می گوید: در رابطه با کودکان و مسئله‌ی کار کودک، سازمان‌های غیردولتی نقش نظارت را بر عهده دارند اما سازمان‌های دولتی این مسئله را قبول ندارند و می‌توان گفت به سازمان‌های غیردولتی اعتماد لازم را برای بر عهده گرفتن این گونه مسئولیت‌ها ندارند.

وی معتقد است: مردم به آن میزان که با سازمان‌های غیردولتی در ارتباط هستند نمی‌توانند با سازمان‌های دولتی در ارتباط باشند و مسئله‌ی مهمی مانند کودکان کار و رسیدگی به آن‌ها در اصل از قلب سازمان‌های مدنی و مردم نهاد مانند سمن‌ها بیرون می‌‌‌آید لذا این سمن‌ها هستند که در جامعه مسئول رسیدگی به امور کودکان کار بوده و مردم و داوطلبان در این عرصه با سمن‌های غیردولتی و خودجوش در ارتباط هستند.

*سهم کودکان کار از جامعه‌ی عدالت محور

کودکان از کودکی با آموز‌ش‌ در خانه و بعد از آن برای جامعه‌پذیری و نحوه‌ی درست برخورد با افراد در جامعه آشنا می‌شوند. زمان و پول زیادی را هزینه می‌کنیم تا کودکانی سالم، جامعه پذیر و به اصطلاح مؤدب به جامعه تحویل دهیم.

تغذیه مناسب، پوشاک، مسکن و آموزش عادلانه‌ترین سهم کودکان ما در جامعه‌اند که ما برای دستیابی کودکانمان به این سهم مهم تمام تلاش خود را به‌کار می‌بریم اما آیا کودکان کار نیز در جامعه از این سهم برخوردارند؟

 برکاتی مدیرکل اداره کودکان وزارت بهداشت در این رابطه می گوید: در جامعه‌ی ما می‌توان گفت‌ کودکان کار هیچ سهمی از عدالت اجتماعی ندارند و از کوچک‌ترین موارد امکانات و عدالت در جامعه بی‌بهره‌اند لذا برنامه‌ریزی‌های دولت برای بهبود شرایط این کودکان مخصوصاً در بخش آموزش و تحصیل تا به حال نتیجه‌ی مطلوبی در پی نداشته و تأثیر چشم‌گیری در زندگی این کودکان نداشته است.

وی در ادامه افزود: کودکان کار نه‌تنها از تحصیل محروم بوده بلکه به شدت دچار سوءتغذیه هستند و عدم رعایت بهداشت و بی‌بندوباری در زندگی آن‌ها، باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند ایدز و هپاتیت در بین این کودکان شده است. حال باید منتظر باشیم تا ببینیم که دولت و بخش‌های خصوصی و غیر دولتی چه تعابیری را برای بهبود شرایط این کودکان انجام خواهند داد و ما می‌توانیم امیدوار باشیم که روزی مشکل این کودکان در جامعه حل شود؟]]>
مهریه‌ای که یک شهر را بی‌سند کرده است 2015-10-14T12:39:10+01:00 2015-10-14T12:39:10+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/7 مدیر سایت سنت وقف به عنان یک عمل پسندیده در دین اسلام از دیر باز تاکید شده و همگان را به انجام این عمل خداپسندانه دعوت نموده است.از دیر باز سنت وقف، از طریق تشویق مردم به وقف کردن و ادای حق واقف درجامعه ترویج و گسترش داشته است افراد با تعیین بخشی از اموال خود به عنوان وقف و با ساختن مساجد، مراکز درمانی، مدرسه و... و یا با اختصاص بخشی از درآمدهای حاصل از اموال خود به منظور یاری‌رساندن به نیازمندان در این مسیر گام برداشته و نقش مؤثری را ایفا می‌کنند.از موضوعات و آثار مهمی که وقف با خود به همرا

سنت وقف به عنان یک عمل پسندیده در دین اسلام از دیر باز تاکید شده و همگان را به انجام این عمل خداپسندانه دعوت نموده است.

از دیر باز سنت وقف، از طریق تشویق مردم به وقف کردن و ادای حق واقف درجامعه ترویج و گسترش داشته است افراد با تعیین بخشی از اموال خود به عنوان وقف و با ساختن مساجد، مراکز درمانی، مدرسه و... و یا با اختصاص بخشی از درآمدهای حاصل از اموال خود به منظور یاری‌رساندن به نیازمندان در این مسیر گام برداشته و نقش مؤثری را ایفا می‌کنند.

از موضوعات و آثار مهمی که وقف با خود به همراه دارد اثر اجتماعی این عمل خداپسندانه است چرا که با انجام این عمل نیکو به ترویج فرهنگ ایثار، گذشت، برادری، تعاون و رعایت حقوق دیگران در جامعه می‌پردازد.

کمک به نیازمندان از طریق وقف باعث ریشه‌کن شدن فقر در جامعه شده و ارزش‌های معنوی و اخلاقی را در جامعه زنده نگه می‌دارد.

از مزایایی که وقف با خود به همراه دارد گسترش عدالت اجتماعی و از بین بردن فاصله طبقاتی در جامعه است.

اما حال مساله‌ای که این روزها تامل برانگیز است، وقف‌شدن شهری در خوزستان است که زندگی مردم آن با چالشی بزرگ به نام نداشتن سند مالکیت منازلشان روبه رو است.

مردم این شهر منازلشان بدون سند مالکیت بوده و با سندهای غیر قابل قبول بین چند سازمان از جمله اوقاف و شهرداری سرگردانند از وضعیت نامعلومی برخوردار بوده و شکایت دارند.

این شهر نامش رامشیر است واقع در خوزستان که به عنوان شهری نفتی بوده و در آن مراکز مختلفی بهره‌برداری نفتی وجود دارد. این شهر 75 سال پیش توسط خزعل به عنوان مهریه به یکی از همسرانش به نام نظام‌السلطنه مافی بخشیده شده است که این خانم مهریه خود را به طور کامل وقف کرده و درآمدهای حاصل از وقف را برای کمک به نیازمندان و در مان بیماران اختصاص داد.

حالا مردم شهر برای سند زدن ملک‌های خود مشکل دارند و سازمان اوقاف هم قدمی برای تسکین درد آن‌ها برنداشته و بر وقفی‌بودن زمین‌ها تاکید دارد.

وقفی‌بودن این ملک ها در شهر رامشیر برای شهروندان آن مشکلاتی را در زمینه ساختار یا فروش و اجاره این بناها به وجود آورده است.حال جای تامل است که چرا قانونگذاران برای رفع مشکل اهالی این شهر که در آن ساکن هستند هیچ تدبیری نیاندیشیده و مردم آن‌ها را از سازمانی به سازمان دیگر ارجاع می‌دهند.

شهروندان این شهر سال‌هاست در انتظار حل این مشکل و کنارآمدن شهرداری و سازمان اوقاف هستند و این در حالی است که اوقاف وظیفه خود می‌داند و در برابر امانت واقفان به درستی عمل کرده تا نیت آنان به نحو احسنت اجرا شود اما هیچ کس به حقوق مردم این شهر فکر نمی‌کند.
]]>
شوهرم دستپختم را نمی‌خورد و دائم از بیرون غذا میگیرد 2015-08-05T07:29:02+01:00 2015-08-05T07:29:02+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/6 سهیل صادقی چندی پیش زن جوانی با مراجعه به دادگاه خانواده درخواست طلاق داد و در خصوص علت آن به قاضی گفت: آقای قاضی شوهرم عاشق غذاهای بیرون است و بیشتر پول هایش را خرج غذاهای بیرون می كند. هرچقدر هم برایش غذاهای خوشمزه بپزم باز هم به سراغ غذاهای بیرون می رود. وی افزود:بارها برایش غذا پختم و به او دادم تا به سركارش ببرد، ولی اهمیتی نداده و باز هم بدون اینكه غذای مرا بخورد، غذا از بیرون خریده است. خیلی وقت است كه دارم رفتارهای او را تحمل می كنم ولی واقعا تحملش سخت است. اینكه من با كلی ذوق و شوق ب

چندی پیش زن جوانی با مراجعه به دادگاه خانواده درخواست طلاق داد و در خصوص علت آن به قاضی گفت: آقای قاضی شوهرم عاشق غذاهای بیرون است و بیشتر پول هایش را خرج غذاهای بیرون می كند. هرچقدر هم برایش غذاهای خوشمزه بپزم باز هم به سراغ غذاهای بیرون می رود.

وی افزود:بارها برایش غذا پختم و به او دادم تا به سركارش ببرد، ولی اهمیتی نداده و باز هم بدون اینكه غذای مرا بخورد، غذا از بیرون خریده است. خیلی وقت است كه دارم رفتارهای او را تحمل می كنم ولی واقعا تحملش سخت است. اینكه من با كلی ذوق و شوق برای شوهرم غذا بپزم اما او پول بدهد و از بیرون غذا بخرد، واقعا عذاب آور است.

زن جوان ادامه داد:هرچه با او دعوا می كنم فایده ای ندارد و باز هم كار خودش را انجام می دهد. واقعا احساس می كنم با رفتارش دارد به من توهین می كند. برای همین دیگر نمی خواهم در كنار این مرد زندگی كنم.

بعد از صحبت های این زن قاضی شوهر او را هم به دادگاه احضار كرد تا صحبت هایش را بشنود.
]]>
این چهار ذکر کوتاه از قرآن به شما آرامش می‌بخشد 2015-08-01T11:59:59+01:00 2015-08-01T11:59:59+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/5 سهیل صادقی خداوند در قرآن برای از بین بردن مسائل فکری در زندگی اذکاری را برای بندگان قرار داده است که اگر به این اذکار دقت کافی و عقیده داشته باشیم و از ته دل آنها را بیان کنیم؛ بدون تردید در آرامش ذهن و زندگی ما اثرگذار است. امام صادق (ع) در این زمینه فرموده است: در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی‌برد! در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ» (آل عمران آیه 173) پناه نمی‌برد. در صورتی که خداون

خداوند در قرآن برای از بین بردن مسائل فکری در زندگی اذکاری را برای بندگان قرار داده است که اگر به این اذکار دقت کافی و عقیده داشته باشیم و از ته دل آنها را بیان کنیم؛ بدون تردید در آرامش ذهن و زندگی ما اثرگذار است.

 
امام صادق (ع) در این زمینه فرموده است: در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی‌برد!
 
در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ» (آل عمران آیه 173) پناه نمی‌برد.
 
در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است: پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جستند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند و هیچگونه بدی به آنان نرسید.
 
در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِین» (سوره انبیاء آیه 87) پناه نمی‌برد.
 
زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است: «پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می‌بخشیم.» (سوره انبیاء آیه 88)
 
در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (سوره غافر آیه 44)... پناه نمی‌برد.
 
زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است: «پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (سوره غافر آیه 45)
 
در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیبایی‌های دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله لا قوه الا بالله» پناه نمی‌برد.
 
زیرا خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است: «مردی که فاقد نعمت‌های دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمت‌ها برخوردار بود» فرمود: اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می‌دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.


]]>
گرمای تابستان و لباسهای تنگ و چسبان 2015-06-05T14:07:31+01:00 2015-06-05T14:07:31+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/4 سهیل صادقی لباسی که هر فرد بر تن دارد می گوید: من کیستم و از کجا آمده ام و به کدام فرهنگ تعلق دارم. اگر به لباس های محلی طوایف مختلف کشورمان با دقت نگاه کنیم می بینیم همه آنها ساده و بلند و گشاد هستند و ازبلایای فرهنگ غربی دور مانده اند ولی در کشورهای اروپایی و آمریکایی تنگ و چسبان و کوتاه بودن لباس ها از همان ابتدا در بین مردمانشان وجود داشته است .  حالاکشور ما با قدمتی کهن دستخوش تغییر در پوشش خود است. علت آن چیست؟ و ضرورت توجه به سلامتی در پوشش چیست؟  *اصلا چرا پوشش   پوش *اصلا چرا پوشش
 
پوشش یکی از شئون انسانی است و این شان انسان به خصوصیات متفاوت فردی و اجتماعی وی مربوط می شود، به طوری که می توان گفت: لباس پرچم وجود آدمی است که از اعتقادات و غرهنگ و آداب و رسوم او سخن می گوید؛ ظاهر و طرز لباس پوشیدن جلوه ای از شخصیت فرد است . 

*پوشش و تاثیرات روانی آن 

لباسی که نشان از شان انسان است ، باید تضمین کننده آرامش او باشد چرا که همه دنبال راحتی هستیم و آرامش ، این مسئله را به ارمغان می اورد و این بر روح و روان آدمی تاثیر بسزایی دارد.

لباس از لحاظ اخلاقی ، جسمی ، روانی ، اجتماعی و دینی بر افراد تاثیر می گذارد . 

از جنبه روانی آن ، حس برتری طلبی که در انسان وجود دارد ، با نوع پوشش به دیگران ابراز و حس برتری او، راضی نگه داشته می شود.

قرآن کریم نیز در سوره اعراف لباس پوشیدن را با دو هدف عیب پوشی و خود آرایی بیان کرده است .

* پوشش  و تاثیرات جسمی آن 

پوششی که باعث آرامش روان آدمی شود مطمئنا آرامش بخش جسم نیز خواهد بود. 

پوشش ، انسان را از عوارض بد طبیعی و غیر طبیعی حفظ می کند و نگهبان جسم و جان است؛ پس در انتخاب لباس بایستی به سایز، جنس و راحتی آن دقت کردچرا که در غیر این صورت نگهبان جسم و جان به دشمن آن مبدل می شود.

*لباس تنگ و سلامت آدمی 

امروزه در برخی مناطق گروهی از جوانان را با لباس های تنگ و چسبان می بینیم ولی آیا آنها از تاثیرات این نوع لباس ها آگاهند؟  لباس تنگ و چسبان باعث بسته شدن راه ترشح غدد و چربی و بروز حساسیت و عرق سوز شدن بدن به ویژه در فصل گرما می شود. لباس تنگ ، باعث تاثیرگذاری منفی بر قسمت های مختلف بدن می شود و این باعث به وجود آمدن احساس کوفتگی و خستگی مفرط در اینگونه افراد می شود.

مشکلات گوارشی ،ناباروری در جوانان، عفونت مثانه، کهیر، فشاری و احتمال گسترش تومورهای سرطانی در بافت های بدن از دیگر عوارض خطرناک لباس های تنگ است.

*همه جا و همیشه حرف از پوشش زنان 

زنان به خاطر شخصیت و ظرافت وجودی شان و جایگاه والا و با ارزشی که در فرهنگ ایرانی - اسلامی ما دارند بیشتر مورد توجه اند و پوشش آن ها نیز از ان قاعده جدا نیست.

آیا با یک پوشش مناسب نمی توان آزاد بود؟ آیا با یک پوشش مناسب نمی توان از گرمای تابستان در امان بود؟  

 این حرف‌ها که می‌خواهم آزاد باشم، گرم است و غیره آیا پاسخی منطقی و عقلانی است؟

در حالی که با پوشش نامناسب و جلب توجه به علت نفوذ پذیری بیش از حد زنان و اطرافیان، باعث بر هم زدن تمرکز و امنیت روحی و آرامش خود و دیگران می‌شویم و این اختلال را به کانون خانواده منتقل کرده و در پی آن باعث مسمومیت جامعه می‌شویم.

در نهان رعایت پوشش مناسب، عاقبت اندیشی، رعایت حقوق دیگران و یک نوع احترام و حیرت نهفته است لذا حجاب یک نوع شخصیت مطلوب را برای فرد به ارمغان می آورد.

وقتی دانشمندان غربی معتقدند که غرب از نظر پوشش زن به نجابت رسیده و باید راه رفته را بازگشت  آیا شایسته است زنان جامعه، فرهنگ مبتذل غرب را الگوی خود قرار دهند؟ آیا آنان که با فریب کاری، شعار آزادی زن را سر دادند و حجاب را از عفت تفکیک کردند، توانستند با بی بند و باری زنان در غرب و تشویق مردان هوس باز، نظام خانواده را حفظ کنند؟

*الگو برداری از لباس‌های غربی به چه علت

جوامع غربی به کمک فناوری‌های نوینی چون ماهواره، اینترنت، سینما و حتی کالاهای غربی تلاش می‌کنند تا با نام تجرد، دموکراسی و گسترش آزادی و حقوق بشر و تساوی و برابر حقوق زنان و مردان فرهنگ غرب را در همه کشورها گسترش دهند.

فضای جهانی امروز بستری را ایجاد کرده که در آن هویت فرهنگی تمام ملل در معرض تغییرات اساسی است.

غرب هجمه‌ای وسیع و همه جانبه به فرهنگ کشورهای جهان سوم آغاز کرده تا در مبنای اعتقادی و فکری آن‌ها تردید ایجاد کرده و زمینه نابودی ارزش‌ها و آداب و رسوم آن‌ها را به وجود بیاورد و اینجاست که با  غرب ارزش‌ها و هنجارهای خود را جایگزین کرده و گروهی از جوانان ما به علت عدم درک دقیق و عدم برنامه ریزی، ناخود آگاه تغییر پوشش می‌دهند.

*پاسخ تعدادی از جوانان به علت تغییر پوشش

الف.ر؛ شوهر من دوست دارد من زیباترین و خوش پوشش ترین زن شهر باشم، اگر من این پوشش را دارم، به گفته شوهرم است.

پ.م؛ از لحاظ مد و لباس، تولید کننگان و طراحان مد کشور ما بسیار ضعیف عمل می‌کنند، طوریکه اصلا جذاب و زیبا نیستند و من هم به دنبال زیبا بودن و مطرح شدن هستم.

م.ه؛ قاچاقچیان کالا، در وارد کردن لباس‌های غربی که خارج از دایره لباس‌های ماست، بی تقصیر نیستند.

ز.ط؛ فصل تابستان در راه است و هوا بسیار گرم، در این گرمی هوا چطور خودم را بپوشانم؟

ع.و؛ من به سن ازدواج رسیده‌ام و می‌خواهم بهترین و زیباترین باشم تا انتخاب شده و ازدواج کنم!
 
*سخن آخر

در حال حاضر جای خالی فعالان عرصه طراحی لباس‌های جایگزین و همچنین نهادهای فرهنگی در جهت ترویج فرهنگ پوشش مناسب به شدت احساس می‌شود و در کنار این فعالیت‌ها، نقش تک تک اعضای جامعه و خانواده برای بهبود وضعیت پوشش شهروندان بالاخص جوانان بسیار تاثیر گذار است.

]]>
جمعه بازار ایران را ببینید + عکس 2015-06-05T14:04:47+01:00 2015-06-05T14:04:47+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/3 سهیل صادقی در جمعه بازارها هر چیزی كه به ذهنتان خطور می‌كند عرضه می شود و به فروش می رسد. از وسایل دست‌دوم تا وسایل نو و جدید، از اشیایی كه به قول خود فروشندگان از عهد دقیانوس است تا كفش اسكی پیدا می شود. در میان این وسایل از ظروف عتیقه، وسایل ساخته‌شده از چوب‌های جنگلی، زیورآلات دست‌ساز قدیمی و جدید و البته صنایع دستی ساده و ارزان قیمت گرفته تا فرش و گلیم های بسیار گران قیمت را می توان پیدا كرد. *بازارهایی كه برند شده اند اگرچه در گذشته یک یا دو روز از هفته به برگزاری این بازا در جمعه بازارها هر چیزی كه به ذهنتان خطور می‌كند عرضه می شود و به فروش می رسد. از وسایل دست‌دوم تا وسایل نو و جدید، از اشیایی كه به قول خود فروشندگان از عهد دقیانوس است تا كفش اسكی پیدا می شود. در میان این وسایل از ظروف عتیقه، وسایل ساخته‌شده از چوب‌های جنگلی، زیورآلات دست‌ساز قدیمی و جدید و البته صنایع دستی ساده و ارزان قیمت گرفته تا فرش و گلیم های بسیار گران قیمت را می توان پیدا كرد.

*بازارهایی كه برند شده اند

اگرچه در گذشته یک یا دو روز از هفته به برگزاری این بازارچه ها آن هم در حاشیه مناطق مسکونی، اختصاص می‌یافت اما اکنون فروشندگان این بازارچه‌ها، هر روز را در یک نقطه از شهر بزرگ تهران یا حاشیه‌های آن سپری می‌کنند و هر روز برای خود، این کسب و کار را ادامه می‌دهند.

برخی نقاط شهر تهران هم در برگزاری این بازارچه‌های روزانه، به یک برند تبدیل شده‌اند، برندی که همه مردم تهران از سراسر نقاط شهر برای خرید از آنها، روانه این نقطه خاص می‌شوند و تلاش دارند که خریدهای مناسب خود را با قیمت مناسب، از این بازارچه های روزانه یا به اصطلاح جمعه‌بازار تأمین کنند.

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در جمعه بازارهای تهران+تصاویر

ناصرالدین‌شاه بعد از رفتن به فرنگ و دیدن جمعه ‌بازار پاریس، جمعه بازار را باب کرد.
نخستین جمعه ‌بازار در مسجدشاه سابق (مسجد امام‌ خمینی) در بازار بزرگ تهران شکل گرفت كه فروشندگان؛ اجناس خود را از صبح زود تا اذان ظهر پهن می‌كردند. بعد از مسجدشاه، تكیه دولت محل جمعه‌بازار شد.
 
اما جمعه‌بازار به شكل و شمایل امروزی در پاركینگ ناصرخسرو (سعدی جنوبی) شكل گرفت و از سال 1380 به بعد، پاركینگ پروانه در روزهای جمعه تغییر كاربری دارد و جمعه‌بازار جدید در آنجا شكل گرفت كه نسبت به جمعه‌بازار ناصرخسرو از هر جهت مناسب تر است. 

در میان این وسایل از ظروف عتیقه، وسایل ساخته‌شده از چوب‌های جنگلی، زیورآلات دست‌ساز قدیمی و جدید و البته صنایع دستی ساده و ارزان گرفته تا فرش و گلیم های گران قیمت را می توانید در جمعه بازار پیدا کنید. لباس های مختلف که یا بسیار کار شده و گران قیمت هستند یا بسیار ساده و حتی بدون الگو دوخته شده اند. فروش عتیقه جات از قبیل گرامافون های میلیونی، صفحات موسیقی قدیمی، ظرف معمولی و ظروف عتیقه مثل سماور و سینی،کلکسیون های گران قیمت سکه، لاله و جاشمعی های قدیمی و صندلی های لهستانی  بخشی دیگر از اجناس عرضه شده در این بازارهای یك روزه را به خود اختصاص می دهند و می توانید هر آنچه را كه در سالهای پیش وجود داشته است با اندكی چرخ زدن در آن ها پیدا کنید. 

از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در جمعه بازارهای تهران+تصاویر

در جمعه بازارها بسیار دختران و پسران جوان هستند که صنایع دستی خودشان را می فروشند. این صنایع دستی معمولاً در هر فصل تغییر می کنند.

* گردشگرانی كه بدنبال عتیقه هستند

 
خانم های میانسال و تعدادی فروشندگان شهرستانی كه با لباس های محلی برای همان چند ساعت به تهران می آیند هم در این میان به چشم می خورند كه لباس های دست دوز خودشان را عرضه می کنند.

در این بازارها بیشتر فروشندگان چند سالی است كه غرفه دارند و شناخته شده حرفه خود هستند و هم تعداد زیادی از خریداران، دختران و پسران جوان که ظاهر هنری دارند هم، جزو مشتریان پروپاقرص اینجا هستند. البته تعداد کسانی که خانوادگی برای خرید به جمعه بازار می آیند هم کم نیست. در این بین تعداد زیادی گردشگر نیز سری به جمعه بازار می زنند و اغلب سراغ خرید صنایع دستی، رومیزی های کار شده و عتیقه ها می روند.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که شاید هنگام خرید البسه از جمعه بازارها با آن روبرو شوید، نبود اتاق برای پوشیدن و اندازه گرفتن ( اتاق پرو) است. از آنجا که امکان تعویض وجود ندارد، مجبورید لباس ها را از روی لباس های خودتان اندازه بگیرید. 

یكی از مزایای این جمعه بازارها برای شهروندان، جمع كردن چند بازار در كنار هم است كه رنج مسیر خریداران را در ترافیك سر سام آور و هوای آلوده تهران كم می كند و افراد با حضور در این مكان ها براحتی می توانند اجناس خود را انتخاب و خریداری کنند. این بازارها كه به همت شهرداری ها برپا می شوند برای فروشندگانی كه نمی توانند برای ارائه اجناس خود مغازه ای اختیار كنند نیز خالی از لطف نیست و از قبل آن سودی بدست می آورد.
]]>
کلاهبرداری از دختران دم‌بخت با همدستی مادر 2015-05-27T04:55:34+01:00 2015-05-27T04:55:34+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/2 سهیل صادقی هفته گذشته دختر جوانی با حضور در پلیس فتای استان البرز از مردی به اتهام سرقت پول هایش شکایت کرد و گفت: در یک وبلاگ دوست یابی با پسر جوانی آشنا شدم که خودش را مهندس معرفی کرد. در ادامه او به من ابراز علاقه کرد و مدعی شد قصد ازدواج با من را دارد و بزودی به خواستگاری ام می آید. او برای جلب اعتمادم خواست با مادرش تلفنی حرف بزنم و ارتباط دوستانه ای میان من و مادر شوهر آینده ام شکل گرفت زن ایرانی با وعده ازدواج، افغان‌ها را سرکسیه می‌کرد 2015-05-27T04:53:41+01:00 2015-05-27T04:53:41+01:00 tag:http://mahfel-zn.ir/post/1 سهیل صادقی این زن ٢٢ساله که نازنین نام‌ دارد، بعد از اغفال مردان افغان به بهانه مهریه و شیربها، بیش از ٨٠ میلیون‌ تومان از آنها پول گرفته و سپس فرار کرده‌ بود، اما عاقبت توسط مأموران پلیس بازداشت شد ]]>